Prosinec 2014

#1 Je kupování knih opravdu tak zbytečné?

29. prosince 2014 v 19:22 | Jane Bee |  Čajové dýchánky

Napadl nám sníh a vánoční nálada okamžitě stoupla. Tedy alespoň u mě. A tak vám přináším první čajový dýchánek.
Nevím, jestli jste to tak měli taky, ale většina mých přátel se shodla, že letošní Vánoce vlastně nevypadaly jako Vánoce. Společně jsme se snažili přijít, čím to je. Ná bláto jsme v Česku zvyklí, předvánoční šílenství nebylo až tak hrozné, dárků pod stromečkem bylo dost, většina rodin pohromadě... Tak co nám chybělo? No nic, teď jsem trochu odběhla od toho, kvůli čemu tu jsem.

Na dnešní tea party jsem si uvařila čaj Super berries od vynikající značky English tea shop.
Čaje od ETS jsou opravdu skvělé a všem vřele doporučuji. Sice si trošku připlatíte, ale stojí to za to.
V úvodu o této rubrice jsem psala, že se všechny čajové dýchánky budou týkat knih. A pak mě napadlo, že by nebylo špatné se občas věnovat i něčemu jinému. Třeba samotným spisovatelům nebo "amatérskému" psaní.
Dnes se ale budu věnovat tématu "Proč si kupujeme knihy, když je přečteme během pár dnů a pak je na zbytek života odložíme?"

Abych řekla pravdu, tahle otázka mi v hlavě bliká už docela dlouho a pořád nemůžu přijít na nejlepší odpověď.

Miluju knihkupectví. Je to místo, kam ráda chodím, protože vím, že jsou všude kolem mě věci, které mám ráda. Pak se ale cítím zklamaná, když pohlédnu na cenovky.
Nejradši bych to vykoupila celý.
Jenže je tu jeden zádrhel. Proč ty knihy vlastně kupovat?

Vezmu si příklad. K Vánocům jsem dostala 3 knihy, které jsem během dalších tří dnů přečetla a teď všechny leží v mé malé knihovničce. Ale zase mám dobrý pocit z toho, že v té polici neleží vydeohry jako u většiny mých přátel.
Knihy jsou dnes drahé, ale myslím, že za ten pocit to stojí. A každý z nás si někdy potřebuje udělat radost.


A navíc je skvělé, že si kdykoliv budete chtít můžete oprášit knížku a přečíst si ji znovu.


Co myslíte vy?
Mně tedy kupování knih nepřijde až tak zbytečné...

Selekce

29. prosince 2014 v 10:14 | Jane Bee |  Recenze


Ahoj všichni! Jsem tu s novou recenzí... Jsem trochu naštvaná, protože to píšu už po druhý. Postla jsem to a ono se mi to na blogu neukázalo a všechno se vymazalo, takže super... Každopádně byla jsem na vás hodná a napsala to znovu :)

Název: Selekce
V originále: Selection
Autor: Keirra Cassová
Žánr: Světová literatura, román
Popis:
Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.
Můj názor:
Když jsem včera večer usínala, říkala jsem si, že napsat recenzi na tuhle knihu bude těžké.
První věc, ke které bych se chtěla vyjádřit je obal. Když jsem vešla do knihkupectví, Selekce okamžitě upoutala moji pozornost. Obal je opravdu nádherný a pro ty, kdo si knihu chtějí zakoupit, stála cca 250,- kč. Takže jsem popadla jeden výtisk a běžela s ní k pokladně.
Když jsem knihu začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Děj byl dobře promyšlený, neustále se něco dělo. Princ Maxon mě zaujmul povahou. Čekala jsem chování snoba, ale naprosto mě překvapil. Je milý, laskavý a džetlmen.
Mnohem víc mě ale zaujala hlavní hrdinka America Singerová. Paličatá, nerozhodná holka s prořízlou pusou, která je dokonale upřímná i k Maxonovi.
Pokud jsem dobře pochopila, kniha je z budoucnosti (mluvilo se tam o dějinách 3. světové války) což já zrovna nemusím, ale rozhodně je to jedna z nejhezčích knih, co jsem kdy četla.
Doporučuji všem, kdo rád romantiku...

Nová rubrika: Čajové dýchánky

28. prosince 2014 v 22:45 | Jane Bee |  O blogu

Ahoj všichni!
Přicházím s novinkou.
Čajové dýchánky.
Tak nějak jsem se rozhodovala, jestli tuhle rubriku zařadit nebo ne, ale nakonec jsem usoudila, že se tím nic zkazit nedá. Buď zaujme, nebo ne.
Takže, vysvětlím vám, co se bude dít. Asi tak jednou za týden (podle toho jak to bude časově vycházet) přidám příspěvek do téhle rubriky. Jedná se o příspěvek, týkající se knih obecně. Nebude to recenze nebo tak. Prostě si sednu k šálku čaje a napíšu něco na určité téma týkající se knih....
Pokud máte nějaké nápady, o čem bych se mohla rozepsat, klidně mi dejte vědět do komentářů. Budu strašně ráda :)

Mějte se... :)

Papírová města

28. prosince 2014 v 22:24 | Jane Bee |  Recenze
Název: Papírová města
V originále: Paper towns
Autor:John Green
Žánr: Světová literatura, román
Popis:
Margo už se s Quentinem dávno nebaví a na škole je považována za legendu. Může za to její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy. Jednoho dne však Margo zaklepe Quentinovi na okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho margovského dobrodružství. Druhý den se Margo ale neukáže ve škole, a pak ani další. Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít. Quentin začne pátrat a najednou si není jistý, jestli Margo vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města na které při pátrání neustále naráží?
Můj názor:
Jak začít...
Úžasný John Green.
Celá knížka byla velmi čtivá. Vtáhlo mě to do děje tak, že jsem nebyla schopná se od knihy odtrhnout a dopadlo to tak, že jsem ji přečetla během jednoho večera.
Wow. Na Papírových městech se mi hodně líbí povahy hrdinů. Hlavně osobnost Margo je úžasná... Občas jsem dokonce narazila na něco, co s ní mám společného.
Děj je napínavý a nečekaný. Líbila se mi hlavně 3. část knihy.
Papírová města není zrovna fantasy, je to Greenovský styl alá jednoduchost a reálnost. Konce knihy jsem nakonec obrečela, což mě samotnou překvapilo vzhledem k tomu jak to dopadlo. Ani happy-end, ani tragický konec...
Možná mě dojal ten rozhovor...
Každopádně jakmile jsem dočetla poslední větu a zaklapla tuto knihu, začali se mi v hlavě plést myšlenky a vlastně jsem kvůli tomu pořádně ani nespala.
Rozhodně knihu doporučuju...
Stojí to za to.


Vánoční šílenství

28. prosince 2014 v 21:56 | Jane Bee |  O blogu
Čaute knihomolové :)
Po dloooouhé době jsem se znovu uráčila navštívit svůj blog. Stydím se za sebe, protože ho úplně zanedbávám.
Každopádně byli Vánoce a já pevně doufám, že jste dostali to, co jste si přáli.
Já jsem si pod stromečkem rozbalila tři knihy které jsem si sama vybrala a protože jsou to docela známé knihy a spousta z vás určitě přemýšlí jestli stojí za to si je koupit nebo ne.
Jedná se o knihy Papírová města, Selekce a Solitaire.