Zůstaň se mnou

20. září 2014 v 8:23 | Jane Bee |  Recenze

Název: Zůstaň se mnou, Jestli zůstanu (vysvětlení v článku)
V originále: If I stay
Autor: Gayle Formanová
Žánr: Román, Světová literatura

(K názvu knihy: Kniha se původně jmenovala podle přesného anglického překladu - Jestli zůstanu. Filmové zpracování však dostalo název Zůstaň se mnou a podle toho také přejmenovali české vydání. Knihu stále můžete sehnat pod oběmi názvy a kdyby jste si ji chtěli půjčit třeba v knihovně nebo koupit v knihkupectví, raději uveďte oba názvy.)

Popis:
Sedmnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče - a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, kderá je nakonec postavena před těžké rozhodnutí - odejít nebo zůstat?

Můj názor:
O knize jsem se dozvěděla díky filmu, který se do českých kin dostal před dvěmi dny. Zaujal mě trailer k filmu a když jsem se dozvěděla, že existuje kniha, ihned jsem si jí sehnala.
Pojďme k námětu. Příběh je opravdu promyšlený a zajímavý. Střídají se v něm děje z nemocnice, ve které se Mia nacházela a děje z jejích vzpomínek. Od Miinina seznámení s Adamem, jejich prvního rande, přes její početnou rodinu, nejlepší kamarádku Kim a její hysterickou matku, až k příjmacím talentovým zkouškám na vyhlášenou školu Julliard.
Autorčin styl psaní není nijak složitý na čtení. Stejně jako John Green se nepouští do složitých vět, které si musíte šestkrát přečíst, než pochopíte jejich význam.
Konec je sice trochu nejasný a neukončený, ale v tom je asi kouzlo celé knížky.
Knihu doporučuji všem, kdo žere zamilovaný romány stejně tak, jako já.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paris Paris | Web | 12. října 2014 v 17:15 | Reagovat

Nevíš, kde bych našla Zůstaň se mnou online ke shlédnutí zdarma?

2 Jane Bee Jane Bee | 29. října 2014 v 13:06 | Reagovat

[1]: bohužel nevím. Taky jsem to hledala ale nic jsem zatím nenašla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama